Congratulations To The SAFTAs 13 Nominees!


The 13th Annual South African Film and Television Awards (SAFTAs 13) would like to congratulate the trailblazers who were announced at the nominee’s announcement on the 8th of February 2019, at Ster-Kinekor, The Zone, in Johannesburg.

The nominees who have been announced from 92 categories, are dreamers who were picked by over 200 industry experts from various provinces. The process by led by the overall judges Ms. Firdoze Bulbulia and Ms. Thembi Mtshali-Jones, alongside the auditors, OMA Chartered Accountants, who meticulously audited both judging phases.

The SAFTAs have been sustained and are only possible due to strong relationships with public and private sector partners such as the Department of Arts and Culture (DAC), M-Net, South African Broadcasting Corporation (SABC), Ster-Kinekor, Gauteng Film Commission (GFC), Kwa-Zulu Natal Film Commission (KZNFC), Kunene Makopo Risk Solutions (KMRS), McCafé, North West Department of Culture, Arts and Traditional Affairs (CATA), and Sun International.

The award ceremony will be broadcast live on the 2nd of March 2019, on SABC 2, at 19h00 from Sun City, Superbowl.


Best Short Film

Programme TitleProduction House
StillbornYellowbone Entertainment
Measure Of A WomanSpier Films
Die Maan Val BewusteloosIdeaCandy

Best Student Film

Programme TitleInstitution
Scarlet's TaleUniversity of Cape Town
The Water DancersUniversity of Cape Town
DoreenAFDA

TV Comedy - Best Achievement in Directing

Programme TitlePractitioner
Tali's Wedding DiaryAri Kruger
Bedford WivesCatharine Cooke & Krijay Govender
HotelBennie Fourie

TV Comedy - Best Achievement in Scriptwriting

Programme TitlePractitioner
Tali's Wedding DiaryJulia Anastasopoulos, Ari Kruger & Daniel Zimbler
Thuli noThulaniRethabile Ramaphakela, Mpho  Osei,   Karabo  Lediga, Anne Davis, Julian Koboekae,  Tshegofatso Monaisa, Meren Reddy, Bradley Katzen &  Katleho Ramaphakela
Thandeka's Diary 3Writing Team

TV Comedy - Best Achievement in Art Direction

Programme TitlePractitioner
TARYN & SHARONMassimo Bastiotto
Abo Mzala 3Lerato Pitso
Tali's Wedding DiaryKeren Setton

TV Comedy - Best Achievement in Make-up and Hair

Programme TitlePractitioner
Thandeka's Diary 3Regentse Munyai
Die KasteelCarmin Olwage
Abo Mzala 3Regentse Munyai

TV Comedy - Best Achievement in Wardrobe

Programme TitlePractitioner
Abo Mzala 3Gisellah Mcleod
Bedford WivesBryce Bowers
Taryn & SharonMelissa Van Eck

TV Comedy - Best Achievement in Sound

Programme TitlePractitioner
Bedford WivesJanno Muller
Die KasteelSizwe Msibi
The Bantu HourJeremy C Elwell

TV Comedy - Best Achievement in Cinematography

Programme TitlePractitioner
Tali's Wedding DiaryJames Adey
Bedford WivesJustus De Janger
HotelCraig Maarschalk

TV Comedy - Best Achievement in Editing

Programme TitlePractitioner
Tali's Wedding DiaryRichard Starkey
HotelJohan Cronje & Regardt Botha
Bedford WivesSandra Vieira & Arti Gopal

TV Comedy - Best Actress

Real NameCharacter Name
Nqobile SipamlaThuli
Julia AnastasopoulosTali Shapiro
Talitha NdimaTalitha

TV Comedy - Best Actor

Real NameCharacter Name
Hannes BrummerBenny
David IsaacsMac
Wright NgubeniThulani

TV Comedy - Best Supporting Actress

Real NameCharacter Name
Nomsa ButheleziThandi
Carien BothaLulu
Marisa  DrummondWilma

TV Comedy - Best Supporting Actor

Real NameCharacter Name
Warren MasemolaAnthony (Care Taker)
Tshepo MasekoSamson
Muzi MthembuFabian

TV Comedy - Best Achievement in Scriptwriting

Programme TitleProduction House
Thuli no ThulaniBurnt Onion Productions
Tali's Wedding DiarySketchbook Studios

TV Soap - Best Achievement in Directing

Programme TitlePractitioner
IsibayaPhiwe Mkhanzi & Sthembiso Mathenjwa
Isidingo (The Need)Nthabiseng Tau, Michael Sebonego & Keke Mphuthi
IsithembisoZeno Peterson, Shaft Moropane, Itumeleng Mohlabane & Darryl Fuchs

TV Soap - Best Achievement in Scriptwriting

Programme TitlePractitioner
IsibayaPaul Rowlston, Mpumelelo Grootboom, Jacob Ntshangase,  James Whyle, Zolisa Sigwanda, Chris Blomkamp, Byron  Abrahams &  Mbalizethu Zulu
IsithembisoCharleen Ntsane, Chris Blomkamp, Daniel Zimbler, Sayitsheni Mdakhi,  Iain Paton, Catherine Muller,  Libby Dougherty, Andrew Petersen, Mbasa  Tsetsana, Thabo Boom & Matthew Jankes
BinnelandersBinnelanders Script Department

TV Soap - Best Achievement in Editing

Programme TitlePractitioner
IsithembisoKirsten de Magalhaes,Rian van der Walt, Jeremy Briers,Molatsi Molefe,Martin Mosala,Sphiwe Nhlumayo,Matodzi Nedmungadi,Tshepo Kgatsoetsoe  & Brett Anolik
UzaloNhlanhla  Mngadi
SCANDAL!Chad Snell, Harriet Makgatho,Nandi Mehlomakulu, Karabo Modikwane & Charlene Pietersen

TV Soap - Best Achievement in Sound

Programme TitlePractitioner
IsibayaVaughan Phillips & Mark Phillips
IsithembisoVaughan Phillips & Mark Phillips
UzaloTimotheus Du Preez

TV Soap - Best Achievement in Cinematography

Programme TitlePractitioner
IsithembisoSevetian Maslamoney &  Zeno Peterson
UzaloSanele Mgobhozi
ImbewuMarc Brower

TV Soap - Best Achievement in Wardrobe

Programme TitlePractitioner
UzaloNokubonga Ngobeni
SuidoosterPippa Heimann
Getroud met RugbyElke Beukes

TV Soap - Best Achievement in Make- Up & Hair

Programme TitlePractitioner
UzaloStella Johnson
Getroud met rugbyAngelic Tait
Rhythm CityLucy Ngwira

TV Soap - Best Achievement in Art Direction

Programme TitlePractitioner
Rhythm CityKagiso Malefane
GETROUD MET RUGBYMichelle Cronje
SuidoosterJessica Kleinhans

TV Soap - Best Actress

Real NameCharacter NameProgramme Title
Nomzamo MbathaThandekaIsibaya
Kgomotso ChristopherYvonne LangaSCANDAL!
Dawn Thandeka KingMaNgcoboUzalo

TV Soap - Best Actor

Real NameCharacter NameProgramme Title
Pallance DladlaJabuIsibaya
Jamie BartlettDavid GenaroRhythm City
Sdumo MtshaliSbuIsibaya

TV Soap - Best Supporting Actress

Real NameCharacter NameProgramme Title
Gcina MkhizeKhanyiIsibaya
Nokuthula ThabetheBeauty NgwenyaIsibaya
Linda SebezoLillian NyandeniIsibaya

TV Soap - Best Supporting Actor

Real NameCharacter NameProgramme Title
Abdul KhozaQhaphela NgwenyaIsibaya
Khaya  DladlaGCUzalo
Melusi MbeleBekhumuziIsibaya

Best TV Soap

Programme TitleProduction House
IsibayaThe Bomb Shelter
UzaloStained Glass Productions
Rhythm cityRhythm City Drama PTY LTD

Telenovela - Best Achievement in Directing

Programme TitlePractitioner
The RiverJohnny Barbuzano, Catharine Cooke, Zolani Phakade & Ferry Jele
Ring Of Lies Season 2Darryl Fuchs, David  Golden, Thabo Khambule & Mandilakhe Yengo
HopeZuko Nodada, Pheelo Makosholo & Beauty Masvaure

Telenovela - Best Achievement in Scriptwriting

Programme TitlePractitioner
The RiverGwydion Beynon & Phathutshedzo  Makwarela
Ring of Lies Season 2Neo Sibiya,  Caroline Doherty, Bongi  Ndaba, Margaret Goldsmid, Peter  Goldsmid, Tristram Atkins, Raffaella Delle-Donne, Lerato Khanye, Shirley Johnston, Thulani Cekiso, Paul  Crilley,  Philane  Ndaba, Tina-Louise Smith,  Sinovuyo Jwacu & Roberta Durrant
Broken VowsSunni Faba, Shemane Harris, Henrietta Plattner, Lwazi Mvusi, Justine Loots, Brad Katzen, Genna Lewis & Thabo Kolatsoeu

Telenovela - Best Achievement in Original Music/ Score

Programme TitlePractitioner
The RiverBrendan Jury
Ring of Lies Season 2Ngane Sikobe
HopeAbe Sibiya

Telenovela - Best Achievement in Editing

Programme TitlePractitioner
The RiverUla Oelsen, Bongi Malefo & Matodzi Nemungadi
Ring Of Lies Season 2Maryke Kruger, Ambonga Abednego Mfundisi, Talya Kahan & Tanya Von Abo
HopeSandra Vieira, Hlumi Tlale, Matodzi Nemungadi, Nonhlanhla Nxumalo & Susan Thabethe

Telenovela - Best Achievement in Sound

Programme TitlePractitioner
The RiverBen Oelsen, Lele Seate & Tladi Mabuya
Broken VowsShawn Smith
Ring of Lies Season 2Stash Couvaris & Vanoesjka Franzsen

Telenovela - Best Achievement in Cinematography

Programme TitlePractitioner
The RiverGaopalelwe Kabe, Trevor Brown
HopeMichael Goba
Ring of Lies Season 2Ntobeko Dlamini &  Marc Brower

Telenovela - Best Achievement in Wardrobe

Programme TitlePractitioner
Broken VowsPrincess Morodi
The RiverNombulelo Sithole
HopeRochelle Selling

Telenovela - Best Achievement in Make-up and Hair

Programme TitlePractitioner
Broken VowsMmabatho Seema
The RiverBongi Mlotshwa
HopeGaserongwe Ramatapa

Telenovela - Best Achievement in Art Direction

Programme TitlePractitioner
Broken VowsSam Dell
The RiverAmanda Scholtz
Ring of Lies Season 2Edward Liebenberg & Vincent Moreki

Telenovela - Best Actress

Real NameCharacter NameProgramme Title
Moshidi MotshegwaMalefuThe River
Sindi DlathuLindiweThe River
Jo- Anne  ReynekeThandiBroken Vows

Telenovela - Best Actor

Real NameCharacter NameProgramme Title
Presley ChweneyagaeCobraThe River
Hlomla DandalaZweliThe River
Siyabonga RadebeGazini MbathaRing Of Lies Season 2

Telenovela - Best Supporting Actress

Real NameCharacter NameProgramme Title
Nthati YolisaPula DaswaRing Of Lies Season 2
Vele ManenjeShanduka "Shandu" MukondeleliRing Of Lies Season 2
Ferry JeleVeronicaThe River

Telenovela - Best Supporting Actor

Real NameCharacter NameProgramme Title
Warren MasemolaElias "Stukkie" MadimaRing of Lies Season 2
Lawrence MalekaZolaniThe River
Zenzo NgqobePercyThe River

Best Telenovela

Programme TitleProduction House
The RiverTshedza Pictures CC
Broken VowsCMP
Ring of liesPenguin Films / Paw Paw Films

TV Drama - Best Achievement in Directing

Programme TitlePractitioner
The HerdErnest  Nkosi, Denny  Miller & Thabang Moleya
TjovitjoVincent Moloi
Side Dish Dilemma1Mandla Ngcongwane

TV Drama - Best Achievement in Scriptwriting

Programme TitlePractitioner
Lockdown 2Reabetswe Moeti
EmoyeniThishiwe  Ziqubu, Karabo Lediga, Tshenolo  Mabale, Nozipho  Nkelemba & Mmabatho  Montsho
The HerdGwydion Thomas Beynon & Lebogang Mogashoa

TV Drama - Best Achievement in Editing

Programme TitlePractitioner
EmoyeniItumeleng Nkabinde
AmbitionsEugene Lombaard
TjovitjoMokweikaye Masisi

TV Drama - Best Achievement in Sound

Programme TitlePractitioner
EmoyeniSizwe Msibi
FynskrifStef Albertyn
AmbitionsMatthew James

TV Drama - Best Achievement in Original Music / Score-TV Drama

Programme TitlePractitioner
FynskrifBraam Du Toit
KnapsekerelsAdrian Kritzinger
Side Dish Dilemma 1Kurt Slabbert

TV Drama - Best Achievement in Art Direction

Programme TitlePractitioner
TjovitjoVivienne Mahloko
The HerdAnnemarie Jacoba Erasmus
The DocketIlze Van Den Berg, Richard Rehbock & Nazo Maloyi

TV Drama - Best Achievement in Wardrobe

Programme TitlePractitioner
EmoyeniHoney  Makwakwa
Lockdown 2Gisellah Mcleod
The DocketMncedisi  Mbombo, Talya Smith & Thuli Mlangeni

TV Drama - Best Achievement in Make-Up and Hair

Programme TitlePractitioner
Lockdown 2Babalwa Carol Djieutcheu
KnapsekerelsAngi Boshoff
The DocketWendy Klassen & Kayla Morris

TV Drama - Best Achievement in Cinematography

Programme TitlePractitioner
EmoyeniMarc Rowlston
TjovitjoMotheo Moeng
Side Dish Dilemma 1Gaopie  Kabe & Tiyane  Nyembe

TV Drama - Best Actress

Real NameCharacter NameProgramme Title
Dawn Thandeka KingMa-ZLockdown 2
Zola NombonaMondeLockdown 2
Thuso MbeduWinnieIs'thunzi Season 2

TV Drama - Best Actor

Real NameCharacter NameProgramme Title
Sello Maake Ka NcubeBhekisizwe MthethwaThe Herd
Warren MasemolaMa' FredTjovitjo
Mothusi MaganoPhakamile DladlaEmoyeni

TV Drama - Best Supporting Actress

Real NameCharacter NameProgramme Title
Lorcia CooperTysonLockdown 2
Pamela NomveteGovernor Deborah BandaLockdown 2
Zikhona BaliLondiweIs'thunzi Season 2

TV Drama - Best Supporting Actor

Real NameCharacter NameProgramme Title
S'dumo MtshaliMandlaIs'thunzi Season 2
Thulani ShangeLwaziIs'thunzi Season 2
Terence  BridgettAdam DavidsKnapsekęrels

Best TV Drama

Programme TitlePractitioner
Lockdown 2Black Brain Pictures
The HerdSeriti Films
TjovitjoPuo Pha Productions

Documentary Feature - Best Achievement in Directing

Documentary TitlePractitioner
Whispering Truth to PowerShameela Seedat
GoldblattDaniel Zimbler
Everything Must FallRehad Desai

Documentary Feature - Best Achievement in Cinematography

Documentary TitlePractitioner
Tribe Versus PrideDereck  Joubert
AmiraTheodor Crouse
Christiaan Barnard: DeurbraakChristelle Parrott

Documentary Feature - Best Achievement in Editing

Documentary TitlePractitioner
Tribe Versus PrideJolene Van Antwerp
Whispering Truth to PowerFrancois Verster
AmiraChristelle Parrott

Documentary Feature - Best Achievement in Sound Design

Documentary TitlePractitioner
Whispering Truth to PowerStef Albertyn
Tribe Versus PrideBeverly Joubert
Ons BothaChad Snell

Best Documentary Feature

Documentary TitlePractitioner
Whispering Truth to PowerUndercurrent Film and Television CC
Everything Must FallUhuru Productions Pty Ltd
GoldblattA4 Art Foundation

Best Documentary Short

Documentary TitlePractitioner
Follow The GunsCombined Artists
Someone to Blame- The Ahmed Timol InquestEMS Productions cc
Scences From a Dry CitySaltPeter Productions CC

Best Wildlife Programme

Programme TitlePractitioner
Incredible BatsEarth Touch
Africa's Super SnakeEarth Touch
Grit: Honey Badger ToughEarth Touch

Best Children's Programme

Programme TitleProduction House
YOTV Live Career ThursdayUrban Brew Studios
Hectic On 3Okuhle Media
Restyle my Style 4Quizzical Pictures (Pty) Ltd

Best Reality Show

Programme TitleProduction House
KoekedoortjieHomebrew Films
Ultimate Braai Master Season 5Cooked in Africa Films
My FirstMirror Effect Media

Best Game Show

Programme TitleProduction House
Noot vir Noot Series 43Stemmburg Television
Op die SpelHomebrew Films
Parlement ParlementBoth Worlds

Best International Format Show

Programme TitleProduction House
Survivor South Africa: PhilippinesAfrokaans Film & Television
My Kitchen Rules - South Africa Season 2Picture Tree
Dancing With the Stars South AfricaRapid Blue

Best Factual & Educational Programme

Programme TitleProduction House
Kick itEngage Entertainment
Cishe Ngafa Season 1Nldovukazi Concepts
Case closed, Justice Served, The teenage Serial KillerOkuhle Media

Best Current Affairs Programme

Programme TitleProduction House
Dr Sello Of IkhagengHealth-e
IskebheeNCA
Darryn August A selfless HeroCombined Artists

Best Variety Show

Programme TitleProduction House
JanBrainwave Productions
DStv Mzansi Viewers' Choice AwardDon't Look Down Production and Agency (Pty) Ltd.
Starlight Classic Johanesburg 2017Freshly Minced

Best Magazine Show

Programme TitleProduction House
50/50CMP
The Man Cave Season 6Cheeky Media
Nisboere Season 1Production etal

Best Youth Programme

Programme TitleProduction House
Siyaya-Wildest CapeFrancois Odendaal Productions
SistahoodRed Pepper Pictures (Pty) Ltd
Mi Kasi Su KasiWhat Box

Best Talk Show

Programme TitleProduction House
Republiek Van Zoid AfrikaBrainwave Productions
Trending SATopina (PTY) LTD
Thando Bares ALLOxyg3n Media

Best Music Show

Programme TitleProduction House
The Rockets 50ste Herdenking konsertAll Star Productions
Klavierkuiers met Pedro Season 2Red Pepper Pictures
Die Kontrak Season 1Red Pepper Pictures

Best Made for TV Movie

Film TitlePractitioner
HartstogDeon Opperman Produksies
Thembi's TrialChocolate Milk and Cookies
MbalenhleLeburugraphy Pictures

Feature Film - Best Achievement in Directing

Film TitlePractitioner
Five Fingers for MarseillesMichael Matthews
Ellen, Die Ellen Pakkies StorieDaryne Joshua
Sew the winter to my skinJahmil X.T. Qubeka

Feature Film - Best Achievement in Scriptwriting

Film TitlePractitioner
KanarieChristiaan Olwagen & Charl-Johan  Lingenfelder
WonderlusJohan Cronje
Nommer 37Nosipho Dumisa

Feature Film - Best Achievement in Cinematography

Film TitlePractitioner
Meerkat MaantuigWillie Nel
Five Fingers for MarseillesShaun Harley Lee
Nommer 37Zenn van Zyl

Feature Film - Best Achievement in Sound Design

Film TitlePractitioner
Five Fingers for MarseillesMorne Marais, Simon Ratcliffe, James Olivier & Richard David  West
Sew the Winter to my skinBarry Donnelly
Ellen, Die Ellen Pakkies StoriesJean Niemandt

Feature Film - Best Achievement in Original Music / Score

Film TitlePractitioner
Five Fingers for MarseillesJames Andrew Matthes
Ellen, Die Ellen Pakkies StorieQuinn Lubbe
RaaiselkindQuinn Lubbe

Feature Film - Best Achievement in Editing

Film TitlePractitioner
Meerkat  MaantuigWarwick Allan
Sew The Winter to My SkinLayla Swart
Nommer 37Simon  Beesley

Feature Film - Best Achievement in Production Design

Film TitlePractitioner
Five Fingers for MarseillesJ Franz  Lewis
Meerkat MaantuigWaldemar Coetsee
The RECCEPieter  Bosman

Feature Film - Best Achievement in Costume Design

Film TitlePractitioner
Five Fingers for MarseillesPierre Vienings
SustersCarike Nel
Sew the Winter to my SkinPierre Vienings

Feature Film - Best Achievement in Make-up and Hairstyling

Film TitlePractitioner
Five Fingers for MarseillesBabalwa Carol Djieutcheu & Julene Paton
Nommer 37Babalwa Carol Djieutcheu
StroomopMinuche Bridgette Snyman

Feature Film - Best Actress

Real NameCharacter NameFilm Title
Jill LevenbergEllen PakkiesEllen, Die Ellen Pakkies storie
Monique RockmanPam IsmaelNommer 37
Diaan LawrensonIngridRaaiselkind

Feature Film - Best Actor

Real NameCharacter NameFilm Title
Jarrid GeduldAbie PakkiesEllen, Die Ellen Pakkies Storie
Irshaad AllyRandall HendricksNommer 37
Schalk BezuidenhoutJohan NiemandKanarie

Feature Film - Best Supporting Actress

Real NameCharacter NameFilm Title
June Van MerchMiriamRaaiselkind
Ilse KlinkDionaStroomop
Anna-Mart  van der MerweArlene LouwKanarie

Feature Film - Best Supporting Actor

Real NameCharacter NameFilm Title
Alex van DykPieterDie Stropers (The Harvesters)
Zolisa XaluvaBlack Wyatt EarpSew the Winter to my Skin
Germandt  GeldenhuysLudolf OttermanKanarie

Best Feature Film

Film TitleProduction House
KanarieMarche Media
Sew the Winter to my SkinYellowbone Entertainment
Nommer 37Gambit Films

Best TV Presenter

PresenterProgramme TitleVoting Code
Nico PanagioSurvivor South Africa: PhilippinesA
Katlego MaboeIn Die Kollig Met Katlego Maboe Series 1B
Sthembiso DliwayoMi Kasi Su KasiC
Waldimar  PelserkykNET Verslag in gesprekD
Kabelo MabalaneKick ItE
Bonang MathebaDStv Mzansi Viewers' Choice AwardF
Melo MolotoHectic On 3G
Johan StemmetNoot vir Noot Series 43H
Thando  ThabetheThando Bares AllI
Sivuyile NgesiThe Man Cave Season 6J
Katlego MaboeTropika Island of Treasure MaldivesK

Most Popular TV Soap / Telenovela

Programme TitleProduction HouseVoting Code
UzaloStained Glass Productions1
SuidoosterSuidooster Films2
Isidingo (The Need)Pomegranate Media3
BinnelandersStark Films4
Skeem SaamPeu Communication Solutions5
IsibayaThe Bomb Shelter6
Rhythm CityRhythm City Drama PTY LTD7
ImbewuGrapevine Productions (Pty) Ltd8
Getroud met rugbyOverberg Produskies9
SCANDALSCANDAL!10
IsithembisoThe Bomb Shelter11
HOPEMoja Love production12
BROKEN VOWSCMP13
The RiverTshedza Pictures CC14
Ring of Lies Season 2Penguin Films / Paw Paw Films15